Povrchová úprava kovov

(pieskovanie, zinkovanie, farbenie a lakovanie)

Povrchová úprava kovov patrí k činnostiam, ktoré výrazným spôsobom ovplyvňujú výslednú kvalitu kovových výrobkov. Preto každý z našich výrobkou prechádza viacerými krokmi povrchovej úpravy. Sú to:

  1. čistenie materiálu (tlakové otryskávanie = pieskovanie)
  2. zinkovanie
  3. farbenie, lakovanie

Jednotlivé povrchové úpravy kovových materiálov zabezpečujeme nie len pre naše vlastné kovové výrobky, ale aj pre zákaznícke materiály či výrobky. 

Abrazívne čistenie kovových materiálov

(nazývané aj pieskovanie, tlakové otryskávanie či tryskanie)

Pieskovanie je technologický postup opracovania tvrdých materiálov prúdom natlakovaných pevných častíc abrazívnych (brúsnych) materiálov. Najastejšie používané materiály sú

  • oceľové drť
  • kremičitý piesok
  • korund
Povrchová úprava kovov

Materiál pred povrchovou úpravou

Predĺženie životnosti materiálu vďaka povrchovej úprave (pieskovanie a následné farbenie)

Na pieskovanie (tryskanie či tlakové otryskávanie) môžeme použiť  aj škrupiny z orechov, alebo piliny z tvrdého dreva. V určitých prípadoch sa dokonca na otryskávanie využíva aj suchý ľad.

Cieľom pieskovania je odstránenie povrchových nečistôt, masnoty či hrdze z povrchu kovových materiálov. Vďaka pieskovaniu je ich povrch potom pripravený na ďalšie povrchové úpravy, ako sú zinkovanie a farbenie (lakovanie).

Pieskovanie (tryskanie či tlakové otryskávanie) používame taktiež na úpravu starších kovových, ako aj nekovových výrobkov, čím predlžujeme ich životnosť.

Pred pieskovaním

Opieskovať dokážeme aj drevené stropy.

Pieskovanie Zamkov Poltár

Pieskovanie dreveného stropu, Poltár 2022

Po pieskovaní

Drevený strop po pieskovaní

Pred pieskovaním

Opieskovať dokážeme aj drevené stropy.

Po pieskovaní

Pieskovanie dreveného stropu, Poltár 2022

Mobilné pieskovanie mosta na cykloceste Poltár - Rimavská Sobota

Mobilné pieskovanie mosta,  cyklotrasa Poltár – Rimavská Sobota, 2023

Vypaľovanie práškovej farby

Vypaľovacia pec na práškovú farbu o rozmeroch 0,8×1,8x5m nám dovoľuje rovnomerné nanesenie farby aj na rozmerné kovové diely.

Na konštrukcie používame ako základ zinkovú farbu, na ktorú neskôr nanášame práškovú farbu, ktorú zahrievame v peci na 180 stupňov celzia. Týmto procesom docielime rovnomerné nanesenie farby a plynulé zaliatie všetkých pórov na konštrukcii. Vďaka tomu docielime vysokú kvalitu povrchovej úpravy a dlhšiu dobu bez potreby výkonu údržby.